Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2010

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ 2-3 (video)

Παρά τα τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, οι παίκτες του Παναθηναϊκού αγωνίστηκαν σαν "λιοντάρια"στο εναρκτήριο παιχνίδι του Champions League κόντρα στην Ντινάμο Μόσχας, αλλά τελικά κάμφθηκαν στο κλειστό της Γλυφάδας με 3-2 σετ.
Οι "πράσινοι" ήταν εντυπωσιακοί και, αγωνιζόμενοι κόντρα στα οικονομικά προβλήματα, στη φυγή του Λουντοβίκ Καστάρ, στην πιθανότητα αποχώρησης του Στέλιου Καζάζη, αλλά και κόντρα σε μία πολύ δυνατή ομάδα, έφτασαν μία ανάσα από το να πετύχουν μία ιστορική ανατροπή.

Οι Ρώσοι πήραν τα δύο πρώτα σετ, αλλά οι παίκτες του "τριφυλλιού" δεν το έβαλαν κάτω, έφεραν το ματς στα ίσα, ενώ βρέθηκαν και με ματς-μπολ (14-13) στο τάι μπρέικ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τελικά.

Τη θέση του Καστάρ στη βασική εξάδα πήρε ο Βασίλης Μηνούδης. Κορυφαίος, αλλά και μοιραίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ, που στο τελευταίο σετ έκανε καθοριστικά λάθη, που έβαλαν ξανά τους Ρώσους στο παιχνίδι, ενώ από τις δικές του άστοχες επιθέσεις, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Η Ντινάμο αγωνίστηκε χωρίς τον πρώην "πράσινο", Αμαράλ Ντάντε, αφού ως ακραίοι χρησιμοποιήθηκαν οι Βέρες και Κορνέεβ.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ (16-14 υπέρ του "τριφυλλιού"). Εκεί όμως, οι "πράσινοι" έκαναν ένα ξέσπασμα, που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 22-17 και το σετ έμοιαζε να φτάνει στο τέλος του.

Ωστόσο κάποια λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού επέτρεψε στους Ρώσους να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής (23-22).

Σε εκείνο το χρονικό σημείο έβαλε το χεράκι του και ο (κορυφαίος κατά τα άλλα) Τούρκος διαιτητής, Ουμίτ Σοκουλού, ο οποίος σε καρφί του Γιάκοβλεβ που η μπάλα πέρασε έξω από την αντένα και χτύπησε στο τερέν του Παναθηναϊκού, έδωσε τον πόντο στην Ντινάμο.

Μάλιστα η ομάδα του Γιούρι Τσερέντνικ πήρε και τον επόμενο πόντο με τον Κορνέεβ και έφτασε πρώτη σε σετ-μπολ. Πάντως το σετ δεν είχε τελειώσει, αφού οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη επανήλθαν και έφτασαν από την πλευρά τους στο σετ-μπολ.

Τελικά όμως, κάποια λάθη στοίχισαν στην ελληνική ομάδα και με άσο του Ούγγρου ακραίου, Πέτερ Βέρες, οι Ρώσοι πήραν το σετ με 30-28.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τους Ρώσους, που απέκτησαν σημαντικό ψυχολογικό προβάδισμα, πέραν του αγωνιστικού που ήδη είχαν, αφού είναι ούτως ή άλλως πιο πλήρης ομάδα.

Οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν, με συνέπεια η Ντινάμο να προηγηθεί με 7-3 και 14-6, διαφορά που ποτέ δεν κατάφερε να καλύψει ο Παναθηναϊκός, παρά μόνο να μειώσει προς το τέλος, με αποτέλεσμα το σετ να καταλήξει σε ρωσικά χέρια με 25-21.

Στο 3ο σετ, κι ενώ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε με 6-4, ένα γρήγορο σερί 4-0 των Ρώσων έφερε το σκορ στο 6-8. Οι "πράσινοι" δεν το έβαλαν κάτω και δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ, ενώ βρέθηκαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15).

Εκτός αυτού, το "τριφύλλι" πήρε αέρα δύο πόντων (21-19 και 23-21), αλλά η απάντηση από πλευράς Ντινάμο ήταν άμεση, αφού έφερε και πάλι το σετ στα ίσα (23-23).

Ωστόσο η θέληση των παικτών του Καζάζη ήταν τόσο μεγάλη, που δεν άφησαν ακόμα μία ευκαιρία να πάει χαμένη και με καθοριστικούς πόντους του Μπόγιαν Γιορντάνοφ, έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 27-25.

Ξαφνικά ο Παναθηναϊκός είχε ξαναμπεί στο παιχνίδι και φυσικά δεν ήθελε να το χάσει. Το 4ο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τους Κυπελλούχους Ελλάδος, αφού προηγήθηκαν με 6-2, αλλά δεν το χάρηκαν πολύ, καθώς οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 πήραν κεφάλι με 7-6.

Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει χέρια, καθώς ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και πάλι την Ντινάμο, φτάνοντας στο 10-8. Οι "πράσινοι" δεν κατάφεραν να κρατήσουν το +2, αφού από το 14-12, οι Ρώσοι με τρεις συνεχόμενους πόντους πέρασαν μπροστά (14-15) και πήγαν προηγούμενοι με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός ανέβαζε ρυθμούς όσο το σετ έφτανε προς το τέλος του, αυξάνοντας τη διαφορά του στο +2 (23-21), ένα αβαντάζ που θα μπορούσε να του χαρίσει το σετ, αρκεί να ήταν προσεκτικός. Το σετ μπολ ήρθε στο 24-22 και ένα μπλοκ του Πετρέα στον Γιάκοβλεβ οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Το πάθος ξεχείλιζε για τους παίκτες του "τριφυλλιού", που μπήκαν σαν σίφουνας στο 5ο σετ, παίρνοντας γρήγορα-γρήγορα το προβάδισμα με 3-0.

Δυστυχώς όμως, τρία συνεχόμενα λάθη του Γιορντάνοφ έφεραν το σκορ από 7-4 σε 7-7, ενώ αμέσως μετά οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά με 8-7.

Η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική, αφού όσο προσπαθούσαν να αποσπαστούν στο σκορ οι Μοσχοβίτες, τόσο ισοφάριζε ο Παναθηναϊκός.

Όλο αυτό το... γαϊτανάκι συνέβαινε μέχρι το 13-13, όταν οι Μηνούδης και Κόβατς "έσβησαν τα φώτα" στον Γιάκοβλεβ, δίνοντας το προβάδισμα και το ματς-μπολ στους "πράσινους".

Η Ντινάμο κρατήθηκε στο ματς και μάλιστα μετά από δύο άστοχες επιθέσεις του Γιορντάνοφ πήρε από το πουθενά το σετ με 15-17, κατακτώντας τη νίκη.

Tα σετ: 28-30, 21-25, 27-25, 25-22, 15-17.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ:
Μηνούδης 11 (9/20 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 64% υποδοχή-34% άριστες), Πετρέας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 28 (28/58 επ.), Γκενς 6 (4 άσοι, 2 μπλοκ), Πανταλέων 10 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 12 (11/21 επ. 55% υπ.-39% άριστες), Παπαδημητρίου (λίμπερο, 71% υπ.-46% άριστες), Κόβατς 6 (6/6 επ.), Ψάρρας.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ: Κορνέεφ 9 (7/17 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 57% υποδοχή-43% άριστες), Καζακόφ 5 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γιάκοβλεφ 13 (11/22 επ.), Γκράνκιν 2, Σερμπίνιν 12 (6/12 επ., 5 μπλοκ), Βέρες 23 (21/37 επ., 67% υπ. 44% άριστες), Στεπανιάν (λίμπερο, 53% υπ.-26% άριστες), Ζάιτσεφ 3, Μάρκιν 6 (6/7 επ., 83% υπ.-66% άριστες), Κρουγκλόφ 6 (9/19 επ.), Σέστακ 2.

* Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, ο Μιχάλης Κίτσιος πήγε στα αποδυτήρια και μίλησε στους παίκτες. Τους είπε ότι θα λάβουν τα οφειλόμενα χρήματα μέχρι το τέλος του μήνα, ενώ τον Δεκέμβριο θα τους καταβληθούν και όσα τους οφείλουν από την περσινή σεζόν.

ΠαναθηναÏ�κÏ�ς - Ντινάμο ΜÏ�σχας (1)
Ανέβηκε απÏ� sport24tv. - Δείτε κι άλλα αθλητικά και extreme sports video.

ΠαναθηναÏ�κÏ�ς - Ντινάμο ΜÏ�σχας (3)
Ανέβηκε απÏ� sport24tv. - Βίντεο απÏ� μπάσκετ, μπέιζμπολ και πάλη.

ΠαναθηναÏ�κÏ�ς - Ντινάμο ΜÏ�σχας (4)
Ανέβηκε απÏ� sport24tv. - ΠερισσÏ�τερα επαγγελματικά, αθλητικά και εκπαιδευτικά βίντεο.

ΠαναθηναÏ�κÏ�ς - Ντινάμο ΜÏ�σχας (5)

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

ΑΦΡΟΔΙΤΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ ΚΥΠΕΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΣΠΕΔΑ

Επιτυχημένο ξεκίνημα για το γυναικείο μας τμήμα στον 1ο γύρο του κύπελου ΕΣΠΕΔΑ. Σε εκτός έδρας αγώνα, ο οποίος όμως διεξήχθη στο '...