Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2010

Η ΠΙΟ ΣΠΑΡΤΑΡΙΣΤΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ 2010

Τί γίνεται όταν στην ίδια φάση συναντιούνται ο χειρότερος τερματοφύλακας και ο χειρότερος επιθετικός του κόσμου; Δείτε το αποτέλεσμα στην πιο σπαρταριστή χαμένη ευκαιρία του 2010 (video)!

Η αναμέτρηση Κατάρ-Ουζμπεκιστάν το βράδυ της Τετάρτης για τους Ασιατικούς Αγώνες του 2010, είχε οδηγηθεί στην παράταση μετά το 0-0 του κανονικού αγώνα, με τη φάση που σημάδεψε το παιχνίδι να έρχεται στο ξεκίνημα της παράτασης.

Ο γκολκίπερ του Ουζμπεκιστάν, Τιμούρ Ζουράεβ, είχε την έμπνευση να κάνει τακουνάκι μέσα στην περιοχή του με αποτέλεσμα να ξαπλώσει φαρδύς-πλατύς στο χορτάρι, με τον 18άχρονο επιθετικό των Εμιράτων, Φαχάντ Καλφάν, να του κλέβει τη μπάλα και να ετοιμάζεται να πανηγυρίσει το πιο εύκολο γκολ στην καριέρα του για να δώσει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην ομαδα του (ήταν νοκ-άουτ ματς για τους "16" της διοργάνωσης)...
Ο παίκτης προχώρησε ακόμα πιο κοντά για να σιγουρέψει το τέρμα με αποτέλεσμα να φτάσει στο ύψος της μικρής περιοχής όμως κατόρθωσε μπροστά σε κενή εστία να στείλει τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ουζμπεκιστάν, για να χαθεί μία ευκαιρία που όμοιά της δύσκολα θα ξανασυναντήσουμε σε επίπεδο εθνικών ομάδων!

Η τραγωδία για την ομάδα του Κατάρ (κάτοχος του τίτλου μάλιστα) ολοκληρώθηκε  λίγο αργότερα, με τους Ουζμπέκους να σκοράρουν λίγο πριν το τέλος της ημίωρης παράτασης και να παίρνουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά, όπου εκεί θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τη Νότια Κορέα.

Αν υπάρχουν ελαφρυντικά για τον "χασογκόλη" επιθετικό, αυτά είναι σίγουρα το νεαρό της ηλικίας του (είναι μόλις 18 ετών) καθώς και οτι κλήθηκε για πρώτη φορά στην εθνική ομάδα της χώρας του τον περασμένο Σεπτέμβριο.

"Είναι μία άσχημη στιγμή για τον ίδιο. Είναι νέος παίκτης και θα πρέπει να το ξεχάσει", τόνισε χαρακτηριστικά ο μέσος του Κατάρ Μοχάμεντ Σάλα Ελνίν, αναφερόμενος στην απίστευτη φάση στην οποία πρωταγωνίστησε ο συμπαίκτης του και ουσιαστικά καταδίκασε την ομάδα του σε αποκλεισμό.

Η απίστευτη ευκαιρία στο Κατάρ-Ουζμπεκιστάν

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

ΑΦΡΟΔΙΤΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ ΚΥΠΕΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΣΠΕΔΑ

Επιτυχημένο ξεκίνημα για το γυναικείο μας τμήμα στον 1ο γύρο του κύπελου ΕΣΠΕΔΑ. Σε εκτός έδρας αγώνα, ο οποίος όμως διεξήχθη στο '...